Kokių dalykų būna Lietuvoje ir koks italas yra tikras lietuvis

Kokių dalykų būna Lietuvoje, ir apie tai, kas yra tikras lietuvis

Čia bus tekstas apie tai, ką italai padaro Lietuvoje. Jums teko girdėti, kad kokiam nors italui kas nors Lietuvoje nepasisektų? Man irgi ne. Jie visi pirmiausia susiranda lietuviškas žmonas (kas jau savaime gerai), o paskui viskas, ką jie daro, būna sėkminga. Bent jau iš tų žmonių, su kuriais susiduriu. Nesėkmingi nelabai pas mane eina.

Nesvarbu, kad rašau apie tai iš Italijos, čia tik sutapimas. Vakar sužinojau, kad Pecorino vynuogės vynas (prekės ženklo jums negaliu minėti, nes įstatymai) nuostabiai dera su Pecorino sūriu, nors abu yra susiję tik pavadinimu, kuris reiškia “mažą avytę” – avių sūris ir vynuogės tankiomis kekėmis, kuriomis (sako) mėgdavo užkandžiauti iš kalnų ganyklų nulipusios avys. Tai yra visiškas atsitiktinumas. Kai ir tai, kad rašau iš mūsų naujos gyvenamosios vietos Abrucuose (Abruzzi), tai irgi yra atsitiktinumas. Ar Abruzzo, ar Abruzzi? Vienaskaita ar daugiskaita? Pasirodo, daugiskaita atsirado tada, kai šis vidurio Italijos kalnų regionas (istoriškai priskiriamas pietų Italijai, nors yra į pietus ne ką toliau, negu Roma) buvo suskirstytas į tris skirtngus Abrucus, tai taip ir pavadino. Čia tas pats, jei Žemaitiją padalintų į vidurio, vakarų ir rytų Žemaitijas, ir tada visi pradėtų šnekėti: kur tavo tėvai gyvena? Žemaitijose.

Kažkada jau rašiau “Laukinėse Žąsyse”, kaip man patiko Užupio picerija, kuri yra (ironiškai) Paupio gatvėje (Paupio gatvė Užupio rajone, pagalvokite apie tai). Picerijos šeimininkas yra Antonio Mechino, tas pats, kuriam priklauso Da Antonio Vilniaus gatvėje (ir apie juos rašiau, ir tokią pastą ne visur net ir Italijoje gausi, kaip vakar patyrėme, bet tai atskira istorija). Picerijoje dirba ir yra picininkas, picakepys, picerininkas ir piceristas Antonio sūnėnas, Federico Meschino.

Lietuvoje nelabai kas kreipė dėmėsį, kai Užupio picerija buvo sertifikuota ir gavo įvertinimą kaip “Tikroji Neapolio pica” (Associazione Verace Pizza Napoletana) – vienintelė tokia Baltijos šalyse. Aš Kalifornijoje, Pasadenoje, mačiau kitą tokią piceriją, ir ji sertifikavimo ženklą išsikėlusi didesnį, nei jų iškaba, nes ten tai labai didelis dalykas ir jie baisiai tuo didžiuojasi, ir amerikiečiai kreipia itin daug dėmesio. Pas mus Lietuvoje – ei, kam tai įdomu? Mes turim savo čarli, čili ir džiazą.

Man atrodo, kad taip yra todėl, kad šią sėkmę padarė tikras italas savininkas (nors Antonio irgi toks italas, kaip aš lietuvis – jis su didžiule praeitimi Australijoje, aš – pusę sąmoningo gyvenimo gyvenęs Anglijoje) ir italas šefas. Jeigu čia lietuvis vardu Kęstutis arba koks nors Čiaušvydas būtų, tai tada kitas reikalas, mes vaikščiotume ir šauktume, kaip pasisekė lietuviams, kiek mes daug pasiekę, kaip mus pripažino ir įvertino, kokie mes kartu kolektyviai kieti, o čia, pamanyk, savi savus klasifikavo ir apdovanojo, italai dėl italų. Kad čia Lietuvoje gyvenantiems italams sekasi Lietuvą propaguoti pasaulyje ir daryti pasaulinio lygio dalykus, tai mums negroja. Nes jie ne mūsiškiai, galvojame mes.

Bet to, mes juk turime įsitikinimą, kad žmogus itališka pavarde negali būti lietuviu, nebent Lietuvos gyventoju arba Lietuvos piliečiu, bet ne lietuviu. Lietuviu buvimą mums davė Dievas, ir jokiais darbais negali niekas kitas to užsidirbti, ką mūsų marozas gauna gimdamas ir neišsiblaivydamas.

Apie tai esu rašęs kažkada, kad lietuvis yra ne genai ir ne vardas pavardė, ir ne akių spalva, ir ne šiaudų plaukai kaip piemenėlio, bet kiekvienas, kas yra Lietuvos dalis, yra lietuvis, kaip amerikiečiu tampi nepriklausomai nuo pavardės ar etninės kilmės ir nuo mokėjimo gerai kalbėti angliškai. Galimai dar daug apie tai daug rašysiu, nes daugumas tada nieko nesuprato ir pradėjo man knisti protą, kad buvimas lietuviu tai čia toks mistinis dalykas, kur nebent Pro Patria arba alkas.lt aktyvistai gali nustatyti, kas yra lietuvis, ir visokios ciocės grūdo aprašymus, kad žmonės turi vadintis “rusų kilmės Vokietijoje gimęs Lietuvos pilietis” ar dar kažką. Bet neduok Dieve ne lietuvis. Mačiau kurią dieną video apie Lietuvos kariuomenėje tarnaujančius lenkus ir rusus, ir jie yra labiau lietuviai, negu didelė dalis tų, kas turi pasuose įsirašę tautybę “lietuvis”.

Dėl žodžio “lietuvis” yra daugiau kompleksų ir isterijos, negu dėl žodžio “rašytojas”, bet čia atskira ir mano mėgstama tema nervinimui, taip kad paliksiu nuošalėje.

Antonio Meschino pasisekė dar kartą: laikraštis Il Mattino (kas reiškia “rytą”, tai čia toks kaip Italijos “Lietuvos rytas” parašė straipsniuką iš Užupio, kuriame papasakojo apie eiles Vilniuje prie picerijos, kurioje yra “pietų (Italijos) tobulybė” (eccellenza del Sud), fiordilatte sūrio (čia kaip mozzarella, tik ne iš buivolių) iš Agerolos, San Marzano pomidorai ir burrata iš Andria (Andria, miestas, kuris turbūt pavadintas mano garbei, yra Apulijoje, netoli Trani, galima nesunkiai atvažiuoti iš Bario). Prirašytas apačioje pats trumpiausias pasaulyje sakinys apie darbo laiką: “aperto sempre” – atidaryta visada. Ne ta prasme, kad ketvirtą ryto ten jums iškeps picą, bet atidaryta visada tokiu metu, kai normalūs žmonės eina picos.

Ten, aišku, straipsnyje yra dar ir mažytė klaida: parašyta, kad savininkas iš Formia, nors iš tikrųjų Meschino yra iš Itri, kas yra mažytis miestas Lazio regione. Formia yra prie jūros. Čia jums jeigu reikės patvirtinimo, kokį turiu dėmesį detalėms, nes rašytojas.

Klausiau Antonio Meschino, ką jis galvoja dabar: sako, kad labai didžiuojasi savo komanda, ir kad tokie straipsneliai užsienyje yra žymiai geriau, negu visos brangios Lietuvos reklamos kampanijos.

Il Mattino, jeigu ką, yra Neapolio laikraštis: o Neapolyje jie kai ką žino apie neapolietišką picą.

O dabar dar buvo viena sėkmė: bigseventravel taškas com išrinko Užupio piceriją į 44 vietą Europoje, skaitytojų balsavimu ir ekspertų balsais. Vien būti top 50 ES picerijų kažką reiškia, jeigu net ir ginčytumėtės dėl atrankos metodikos ir “kas balsavo kas čia per ekspertai”.

Tai ar jums neatrodo, kad žmogus, kuris padaro tokį dalyką Lietuvoje, yra visiškas lietuvis? Man tai taip.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s