Užkalnis: norite, kad neateičiau? Pasiūlykite mane pavaišinti dykai

Užkalnis: norite, kad neateičiau? Pasiūlykite mane pavaišinti dykai

Taip, esu gurmanas ir žinovas su didžiule kvapų kolekcija, kokios niekas daugiau Lietuvoje neturi, ir negailiu tam pinigų – bet, skirtingai nuo restoranų, kuriuose niekad geros vertės, o juo labiau nuolaidų neieškau (išties, kuo brangiau, tuo smagiau, o jei nori, kad neateičiau, pasiūlyk man pavalgyti už dyką), kvepalus perku dažniausiai visai pagal kitą kriterijų. Tuoj papasakosiu.

Kvepalų pasaulyje jau dabar yra daugiau, negu vienas žmogus gali kvalifikuotai išbandyti per visą gyvenimą, jau nekalbant apie tai, kad tikrai nesigaus visų išpurkšti. Manęs dažnai klausia, ką aš ruošiuosi daryti su savo kolekcija, kurios neįmanoma išnaudoti per žmogaus gyvenimą. Lyg būtinai turėčiau išnaudoti. Aš perku nebrangiai (skaitykit iki galo, jei norit žinoti, kaip tai daroma), turiu daug, ir man negaila, jei kažkas liks neišpurkšta iki galo. Juk neklausia niekas, ką žmogus ruošiasi daryti, jei visos kėdės, kurios yra jo namuose, iki gyvenimo pabaigos nesulūš. Na tai kas? Nėra tokio tikslo – viską iki galo išnaudoti. Tikslas yra turėti tiek, kiek norisi, ir turėti galimybę gauti viską, ko norisi. Skamba reklamiškai? Puiku. Tai reklaminis tekstas. Taip gyvena kolekcionieriai.

“Norisi” yra čia raktinis žodis. Kvepalai yra apie norus ir svajones. Kiekvienas kvapas pats savyje yra istorija (tai kas, jeigu ją dirbtinai padaro menininkai – juk ir gražiausias operas ir paveikslus irgi kažkas kūrė, jos pačios iš gamtos neatsirado), ir jis tampa gyvenimo dalimi. Geriausia yra pirkti sau (arba dovanoti kitam) kvapus su kokiomis nors istorijomis ir legendomis – tada jie garantuotai nugyvens įdomesnį gyvenimą, ir naudotojui suteiks daugiau malonumo.

Moterims skirti kvepalai “Poison” iš Christian Dior (gali, aišku, ir vyrai kvėpintis, ypač jei jie drąsūs) šiandien nieko nestebina savo pavadinimu, o tada, kai buvo sukurti, kvepalus vadinti “Nuodais” buvo neregėtas akiplėšiškumas. Kvepalus (ir ypač moteriškus) vadindavo kokiais nors švelniais, moteriškais, teigiamais dalykais: bet kad kvepalai vadintųsi “Nuodai”, tai buvo kažkas nauja ir labai, labai drąsaus. “Poison” (geriausia kaina šiuo metu pigu.lt) kvepia ne tik gėlėmis, bet ir apelsinmedžių žiedais, medumi ir net slyvomis; su solidžiu medžio ir smilkalų pagrindu, tačiau visgi tai yra labai aristokratiškų vaisių smūgis, ir jų įdomumas yra tas, kad kaskart jie kvepės panašiai, tačiau dienos bėgyje atsivers vis kas nors naujo. Nuo jų atsirado tradicija, kai kvepalai vadinami žodžiais su kiek neigiama konotacija, “blogos mergaitės” įvaizdžiui paryškinti, kaip, pavyzdžiui “Insolence” (įžūlumas) iš Guerlain (irgi yra pirkti pigu.lt).

Legendų legenda tapo vyriškas kvapas “Cool Water” iš Davidoff (galima gauti mažiau, nei už trisdešimt eurų): kai juos sukūrė 1988 metais, jau prieš tris dešimtmečius, visi galvojo, kad jie per keisti ir ilgam nepasiliks. “Vėsaus vandens kvapas”, kas galėtų pagalvoti, kad jie taps dešimtmečių hitu su milijonais fanų ir Europoje, ir JAV, ir Japonijoje. Vandens kvapą pasiekė tada jau žinomais sintetiniais komponentais (vanduo nekvepia, bet jūrinį kvapą galima pasiekti), įrėmintą nepaprastai tiksliais rozmarino, kalendros ir pipirmėtės potepiais, ir iš to gavosi taip tobulai išpjauta kompozicija, kad kvapas tapo žmogaus genetinio kodo dalimi. Tai nebuvo vienintelis “jūrinis” aromatas iš tų laikų, tačiau niekas daugiau nesumodeliavo jo taip tiksliai ir su tokiu mostu. Taip kvepia elektra, taip kvepia vėjas, taip kvepia šaltas vanduo.

Moteriškas kvapas “Dune” iš Christian Dior atsirado prieš tris dešimtmečius, ir buvo revoliucinis: kai visi buvo pavargę nuo sudėtingų, barokinių kompozicijų, kuriuose vien gėlių būdavo po dešimt natų, nekalbant jau apie vidurį ir pagrindą, šis kvapas, pavadintas “kopa” buvo toks asketiškas, kaip viena pieštuko linija, nubrėžta ant balto popieriaus lapo, arba kaip smilgelė kopose tarp balto smėlio. Viršuje – mandarinai, toliau – bijūnai, ir nudžiūdavo į vanilę, kas yra labai neįprastas pagrindas. Daugelis sakė: “taip tikrai kvepia kopos, bet kvapas per paprastas, nesuveiks, ir ilgai negyvens”. Jie klydo. Kvapo norėjo visi, jo tebenori visi, ir jo fantastiška paklausa yra dar vienas įrodymas, kad kartais paprasti dalykai yra genialūs. Tai buvo elegantiškų, paprastumu žaibuojančių kvapų pradininkas.

Kažkada, kai dar apie kvepalus mažai rašydavo plačiai publikai, vienas JAV konsultantas iš didelės Los Andželo parduotuvės, rašęs anonimiškai internete (vadino save “Cologne Guy”, odekolonų vaikinas), sukūrė tinklaraštį, kuris susilaukė didžiulio populiarumo, ir kuris buvo mano pirmasis vadovėlis (daugelį dalykų iš jo aš prisimenu mintinai). Jis pabandė iš to daryti verslą, jam nepavyko, ir tinklaraštis dingo, ir viešai neprieinamas, tik kai kas turi jo kopijas. Tačiau jį prisimena daugelis kolekcionierių. Tame tinklaraštyje jis padarė tai, ko negalima daryti jokiam rimtam specialistui – pasakė, kuris kvapas yra amžiams ir visada numeris vienas, ir tai buvo Chanel Egoiste Platinum: tokiu veiksmu jis lyg atkando uždraustojo vaisiaus, tačiau jo nuomonė visiems laikams įsirėžė į tūkstančių atmintį. Aš negaliu su juo nesutikti: tai vienas geriausių kvapų pasaulyje – prasidedantis citrusais, gilėjantis į žoles, levandas ir šalavijus, ir galiausiai užsibaigiantis monumentaliais medžio aromatais, nuo sandalmedžio iki kerpių ir smilkalų. Tokio sulydymo retai kur rasi kvapų pasaulyje. Šių kvepalų niekada neperka po vieną flakoną. Tai yra amžinas kūrinys, kaip Šv.Petro bazilika Vatikane.

Nuo kvepalų “CK One” (CK yra Calvin Klein sutrumpinimas) kažkada prasidėjo unisex, arba skirtų ir vyrams, ir moterims, kvapų revoliucija. Jie buvo pirmieji tokie, ir kvapas – citrusai, gėlės, riešutai ir lengvas medis, sudarantis pagrindą, buvo ir liko labai elegantiškas, kaip ir buteliukas, atrodantis, kaip gėrimo arba kokio prieskoninio sirupo pakuotė: jame nėra nieko nei vyriško, nei moteriško, tai “One” – vienas kvapas visiems. Struktūriškai jis toli gražu nėra paprastas, sudėtinių dalių ten nėra mažai, tačiau jis labai vientisas.

Ir šituos, ir kitus kvepalus (šimtus jų) galite nusipirkti iš pigu.lt, ir ne tik internete, bet ir fizinėse parduotuvėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose.  Šį šeštadienį kaip tik visus jie kviečia į Kvepalų dienas, kur bus galima daugybę jų pauostyti. ir išsirinkti. Ir aš ten labai dažnai perku, ypač kai geros kainos. Taip, aš taip renkuosi: žinau dešimtis kvapų, kurių man norisi, ir seku kainas visur, ir kai tik kaina būna gera, kaip biržos spekuliantas, puolu ir perku. Nenoriu permokėti. Jei ištaikau gerą kainą, reiškia, gausiu papildyti kolekciją dar didesne įvairove. Ten nuėję dar ir pamatysite keliolika kvapų, pažymėtų “UŽKALNIS REKOMENDUOJA” – taip, tai tikrai tie kvapai, kuriuos aš žinau, prisimenu ir mėgstu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s