Radioshow, ekstermalios moralės kronika

Kiek radikali gali būti mano naujoji knyga? Kai kurios vietos tikrai ekstremalios: cituojama net garsioji Radioshow audiokasetė.
 
“„Radioshow“ daugeliui buvo žinoma kaip televizijos programa su lėlėmis, o jų garso kasetė praplėtė blevyzgų žanro ribą. Tai buvo beveik dainuojamoji proza, dialogai, skirti šokiruoti, nužudyti klausytoją juodojo humoro, nešvankybių ir baisybių lavina, paskui prikelti iš numirusiųjų ir nužudyti vėl. Šis kūrinys negalėjo būti cenzūruojamas, nes, ko gero, ten nebuvo nė vieno sakinio, kurį norėtumėt duoti paklausyti savo mamai.
 
„Sveiki, blet, gerai padarėt, kad nusipirkot šią kasetę, blet“, – jau įžanginės dalies pasisveikinimas žadėjo, kad nuobodu nebus, ir nuobodu nebuvo. Negalima pasakyti, kad kūrinyje „buvo nepadorių dalykų“ – ten tiesiog nebuvo nieko padoraus ar priimtino absoliučiai bet kam iš tėvų kartos.
 
Po kiekvienos pasakojamosios arba dainuojamosios dainos klausytojas manė, kad girdėjo jau viską („Ale pameni, Česlovai, kaip mes anksčiau vienas kitam bybius čiulpdavom?“ – nuskambėjo klausimas-refleksija, be pradžios ir be pabaigos, tiesiog toks atminties blyksnis), bet albumas klausytoją ir toliau stebino. Ten buvo viskas, kas, Juozo Baltušio žodžiais, dainon nesudėta, arba, tiksliau, viskas, kas negalėjo būti parodyta ir pasakyta per televiziją: nuo masturbacijos patirčių dekonstravimo („netyčia perbraukiau su ranka ir kaip tai aš jį atsmaukau“, pasakotojo prisipažinimu, „jogurtui“ išbėgus, buvo labai malonu, „man taip gera buvo tik per kovo 11-ąją, daugiau niekad man taip gera nebebuvo“) iki gašlūno Broniaus, dirbusio tikybos mokytoju ir tvirkinusio nepilnametes parapijietes katalikiškoje mergaičių gimnazijoje („visos tos mergšės trumpais sijonais“), kur jos myluodavo lyrinį herojų orališkai tiesiai per bažnyčios klausyklos groteles, nuo šeimyninės tragedijos, kai Bronius, atvežęs žmoną pas gydytoją į Kauną pasižiūrėti, kodėl jie per dvidešimt metų bendro gyvenimo nesulaukė vaikų, pasirodė, kad taip nutiko dėl netinkamo intymaus gyvenimo, iki policininko Zbygniewo, ne tik rašančio nenorminę poeziją, bet ir prisipažįstančio, kad jam patinka žmones mušti, ypač vaikus – jau nuo tada, kai savo mamą („mamką“) užkapojo kirviu, – ten buvo viskas, ką galite įsivaizduoti ir ko ne, net labai jautri scena prie senolio Albino mirties patalo, kur susirinkusieji pašnibždomis prisiminė būsimo velionio ir tarpukario laisvos Lietuvos patriarcho patirtis tvirkinant vaikus.
 
Su seksualinėmis fantazijomis albume pynėsi politinės aktualijos („1926 metų partija“, kurios vadai, laimėję rinkimus, žadėjo baigti visas demokratijas, kapoti galvas nusikaltusiems, o kitiems į išeinamąsias angas kišti už bausmę spygliuotą vielą, pagamintą Pravieniškių pataisos darbų kolonijoje) ir nebuvo palikta nuošalėje net religija: dešimt Dievo įsakymų, kurių pirmieji du buvo „Čiulpk bybį“ ir „Eik nachui“, o dešimtasis – „Lietuva – lietuviams“, ir dar septynių likusių aš necituosiu, nes kažkur turi būti ribos net ir šioje kronikoje.
 
To meto laikraštyje skaičiau laišką pasipiktinusio pensininko, kuris nusipirko šią kasetę tikėdamasis muzikos (bent jau jam taip žadėjo kioskininkas), o ją perklausęs liko apšalęs ir supratęs, kad gyvenimas neatpažįstamai pasikeitė ir atgal kelio nebėra. Pensininkas nesiūlė kelti bylos arba kaip nors bausti kūrėjų, tik bėdojo. Viskas, ko jis norėjo, buvo daugiau informacijos apie kasetės turinį potencialiam pirkėjui. Šiais laikais viskas būtų baigęsi byla arba keliomis bylomis ir viešu linčo teismu spaudoje ir internete.
 
Dar sykį pabrėšiu – ši kasetė buvo platinama laisvai, parduodama tiesiog kioskuose ir prieinama visiems, tai nebuvo dalykas, perkamas kokioje nors specializuotoje parduotuvėje „tik suaugusiems“.
 
TREČIĄJĄ EVANGELIJĄ galima pirkti, ir jau už kelių dienų išankstinė gera kaina baigsis, kai knyga pasirodys lentynose: http://bit.ly/33Mh6qR

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s